Loomad ja ilutulestik!
Ilutulestik võib olla kaunis ja imeline vaatemäng meile, kuid loomadele on see õudusunenägu! Nõuandeid ning rahustavaid toidulisandeid saate soetada Tallinna Loomakliinikust.
Järgnevalt anname mõned soovitused paugutamisperioodiks:
1. Tehke pikemad jalutuskäigud ära päeval.
Juba on õhtuti pauke kuulda ja kartlike loomadega jalutamine on raske, kunagi ei tea millise maja nurga tagant võib kärakas käia. Seetõttu on parem teha pikemad jalutuskäigud ära valgel ajal ning pimedale ajale jätta vaid lühikesed pissitiirud.
Juba on õhtuti pauke kuulda ja kartlike loomadega jalutamine on raske, kunagi ei tea millise maja nurga tagant võib kärakas käia. Seetõttu on parem teha pikemad jalutuskäigud ära valgel ajal ning pimedale ajale jätta vaid lühikesed pissitiirud.
2. Hoidke oma lemmik aastavahetusel toas.
Koos koera-kassiga õue vaatemängu nautima minna on halb mõte. Isegi kui ilutulestik on kaugemal ja teie kutsa varasematel aastatel pauke ei kartnud, võib sel aastal minna hoopis teisiti. Paugukartus enamasti vanusega süveneb. Samuti võib mõni valjem kärgatus võib teie lemmikut korralikult ehmatada ja teha varem julgest koerast paugukartliku ühe hetkega.
3. Tõmmake ette kardinad ja pange mängima televiisor või raadio.
Kartlike koerte puhul aitab olukorda veidi leevendada kui tõmbate ette kardinad, siis ei ole eredaid valgussähvatusi nii palju näha. Televiisor või raadio aitavad helide summutamisele kaasa. Loomulikult ei tasu heli põhja keerata, vaid panna tasemele, mida ka endal oleks mugav kuulata. Eesmärk on lihtsalt veidi müralt tähelepanu kõrvale juhtida.
4. Käituge võimalikult tavaliselt.
Loomale liigse tähelepanu pööramine ja lohutamine võib olukorda hullemaks teha. Siis ta just arvabki, et midagi on korrast ära. Samas, kui lemmik tuleb ise teie juurde kaitset ja tuge otsima, siis ei ole viga seda ka pakkuda. Kõige parem oleks kui saaksite looma tähelepanu paugutamiselt kõrvale juhtida.
5. Võimaldage loomale peitu minna.
Juhul kui teie koer-kass on peitunud kappi, voodi alla või WC poti taha, siis ärge hakake teda sealt välja tirima. Kui ta tunneb end seal kindlamalt, siis välja tirimine võib hirmu, stressi ja paanikat veelgi suurendada. Kui lemmik on oma peidikus rahulikult, siis jätke ta sinna ja ärge liigselt segage. Kui paugutamine möödas, siis saate tavajadusel välja meelitada.
6. Vajadusel kasutage rahusteid.
Kui teil on paugukartlik loom, siis saate vajadusel kasutada ka feromoone või rahustavaid toidulisandeid. Täpsemaid soovitusi nende valimiseks saate oma loomaarstilt. Kuid ärge jätke nende soetamist viimaseks hetkeks! Mõningaid nendest tuleb hakata andma paar päeva enne oodatavat sündmust. Samuti, mida rohkem teie lemmik paugutamist kuuleb, seda ärevam ta on ja seda suuremat rahusti doosi ta tulevikus vajab. Kindlasti järgige ravimeid andes pakendil olevaid juhiseid. Inimestele mõeldud rahustavate ravimite loomadele andmine ilma loomaarstiga konsulteerimata ei ole soovitatav.
7. Kiibistage ja registreerige kiip!
Aastavahetusel on varjupaigad sageli loomi täis. Paukude tõttu on põgenenud nii ketikoeri kui ka jalutuskäigul ehmatanud koerakesi. Nende kiireimaks koju jõudmiseks on ääretult oluline kiibi olemasolu ja ka selle registrisse kandmine. Kas teie koer on registris? Saate seda kontrollida www.lemmikloomaregister.ee või www.llr.ee